Örebro AIK halvmaraton Menu

Resultat Örebro AIK Halvmaraton 2013-04-17

Kontrollmätta banor 2007 av förbundsbanmätare Bertil Sundin

 


1. Halvmaraton Kvinnor
Plac NamnF.årKlubbTid
Mikaela Kemppi1973Örebro AIK1:22:40
Antje Torstensson1975KFUM Örebro Friidrott1:31:50
Anna Kero1970IF Start1:34:22
Anna Nyström1981IF Göta Karlstad1:38:58
Marie Matérne1967IF Start1:44:12
Tina Forsberg1967Storådalens SK1:48:58
Malin Lyckestam1990Hindås SK1:54:33
Birgitta Jansson1942Storådalens SK1:54:46

2. Halvmaraton Män 
Plac NamnF.årKlubbTid
Erik Anfält1976Örebro AIK1:09:55
Jonny Björk1977IK Akele1:12:40
Jakob Nilsson1984Örebro AIK1:14:39
Johan Eriksson1968Kopparbergs IF1:17:38
Jonas Rosengren1972KFUM Örebro Friidrott1:19:19
Per Eklöf1981IFK Nora långlöpning1:20:16
Fredrik Johnsson1975Örebro AIK1:20:41
Daniel Brånn1982KFUM Örebro Friidrott1:21:02
Fredrik Eliasson1974IF Start1:21:33
10 Gustav Grek1982Örebro AIK1:21:35
11 Mattias Wellermark1978IK NocOut.se1:21:43
12 Per Aviander1967IF Göta Karlstad1:21:44
13 Magnus Raask1966IF Linnéa1:22:10
14 Roger Carlsson1975Västerås LK1:22:38
15 Per Lundström1974Västerås LK1:22:59
16 Sören Forsberg1963IF Start1:23:04
17 Jakob Halvarsson1988Karlslunds IF1:23:16
18 Daniel Allard1976Eskilstuna Friidrott1:23:19
19 Jacob Bergemalm1980Örebro AIK1:23:28
20 Anders Larsson1969Örebro AIK1:24:15
21 Dan Grabö1982Örebro AIK1:25:22
22 Peter Svenson1975Örebro AIK1:25:54
23 Elias Zika1981IF Start1:26:35
24 Pär Englund1977Örebro AIK1:26:48
25 Kenneth Rolling1965Halmstad OK1:27:00
26 Linus Ryefalk1980Örebro AIK1:27:02
27 Torbjörn Björn1974Karlskoga Löp och Cykelklubb1:27:09
28 Ronny Collin1969Örebro AIK1:27:14
29 Ingemar Andersson1962IK Akele1:27:29
30 Sonny Westberg1969Torsby Löparklubb1:29:10
31 Kenneth Karlsson1966Åsbro GoIF1:30:49
32 Benny Frost1965Östansjö SK1:31:07
33 Daniel Johansson1985Aspa IK1:31:17
34 Miika Valjus1969Glanshammars IF1:32:42
35 Joakim Oskarsson1961IFK Nora långlöpning1:33:00
36 Erwin Halilovic1982Örebro AIK1:33:34
37 Maciej Czarnota1989Örebro AIK1:33:49
38 Sten-Inge Andersson1957Lidköpings VSK1:33:50
39 Niklas Källenback1968Glanshammars IF1:34:09
40 Johan Ingjald1987IF Start1:34:22
41 Malcolm Chapman1971IF Göta Karlstad1:36:20
42 Niclas Hensing1973IF Göta Karlstad1:36:42
43 Stefan Skytt1963Östansjö SK1:37:37
44 Christer Hansson1965Örebro AIK1:37:37
45 Henrik Sjöström1972Storådalens SK1:37:43
46 Anders Arnelind1962IF Start1:38:01
47 Peter Comét1956IFK Nora långlöpning1:38:43
48 Anders Nyman1965Örebro AIK1:39:25
49 Hans Byrén1965IF Spartacus1:39:45
50 Kent Johansson1968Östansjö SK1:42:04
51 Renny Rantakokko1982IF Start1:42:16
52 Stig Jonsson1962Laxå Ok1:43:11
53 Lars Karlsson1964Östansjö SK1:43:31
54 Anders Lindin1983Örebro AIK1:44:05
55 Petter Boman1983Örebro AIK1:44:08
56 Daniel Deck1982Örebro AIK1:44:38
57 Daniel Eldh1979Örebro AIK1:45:41
58 Matin Maksinen1968Örebro AIK1:46:43
59 Peter Edgren1973Örebro AIK1:49:21
60 Per-Åke Sörman1976IFK Nora långlöpning1:49:58
61 Jimmy Holm1968Laxå Ok1:51:46
62 Thomas Lindström1955Åsbro GoIF1:51:53
63 Mats Franzen1965Fellingsbro AIK1:51:57
64 Kjell Johansson1959Östansjö SK1:55:09
65 Jonas Pahlstad1972Örebro AIK1:57:56
Andreas Jonsson1990Laxå OkDNF
Fredrik Härdfeldt1980Örebro AIKDNF
Fredrik Zetterberg1985Granbergsdals IFDNF
Andreas Lindström1978Örebro AIKDNF
Anders Engström1976I2 IF TriathlonDNS
Pontus Karlström1990Falu IKDNS
Amir Putrus1971IK AkeleDNS
Mikael Härdfeldt1977Fellingsbro AIKDNS

3. Halvmaraton Motion 
Plac NamnF.årKlubbTid
Max Bulger1991Örebro1:19:55
Anders Ågren1970Kolbäck1:26:19
Karl-Oskar Andersson1989Örebro1:26:21
Marcus Johansson1988CK Hymer1:26:55
Johan Dahl1900Fellingsbro1:27:09
Martin Lundvall1900Örebro1:31:10
Torbjörn Holmqvist1969Örebro AIK1:32:28
Elias Sölveling1900Örebro1:32:28
Mikael Persson1900Kullens Company1:33:08
10 Mattias Karlsson1974Säffle1:33:50
11 Niklas Windahl1900Nora1:35:28
12 Fredrik Campbell1962Almby IK1:36:08
13 Jan-Erik Järliden1974Örebro1:36:13
14 Fredrik Björck1974Örebro1:37:33
15 Olle Källgren1966Dalregementets IF1:37:46
16 Stefan Sager1977Örebro1:38:00
17 Mikael Hansson1900Örebro1:38:35
18 Martin Andersson1991HC Örnen1:39:44
19 Elin Jönsson1978Fellingsbro1:39:45
20 Magnus Otterhed1900KFUM Örebro1:40:47
21 Susanne Thorberg1900Fellingsbro Änglars basket1:42:40
22 Peter Törnqvist1969Askersund1:44:07
23 Jonas Århammar1900Örebro1:49:08
24 Torleif Eklund1978Hallstahammar1:53:15
25 Tiina Hänninen1987Örebro1:54:29
26 Erik Wigström1900Motionsklubben Fjugesta1:54:29
27 Marcus Pettersson1989Örebro1:55:42
28 Clas Liljegren1982Hallstahammar1:56:33
29 Mikael Eriksson1985A-son & E-son1:57:45
30 Linda Rosenquist1900Storådalens SK1:58:38
31 Johan Andersson1989A-son & E-son2:00:31
32 Carin Calleberg1970Ericsson SK Kumla2:09:39
33 Adrien LAURENT1990-2:14:40
34 Peter Abramsson1900Örebro2:15:54
Jarmo Riihinen1962KumlaDNS
Peter Kirrander1978ÖrebroDNS

4. 10 km Motion 
Plac NamnF.årKlubbTid
Josefin Gerdevåg1981KFUM Örebro Friidrott38:17
Mattias Nätterlund1986Örebro38:47
Daniel Johansson1986Örebro AIK39:43
Joakim Peimer1900Arboga Alpina41:28
Björn Robinson1965Karlskoga LK41:35
Staffan Häggeborn1952Västerås löparklubb41:39
Kristoffer Borgström1900Karlslunds IF41:45
Tomas Lahall1900Glanshammars IF42:50
Anders Löfgren1900Arboga43:48
10 Stefan Pool1900Karlskoga45:31
11 Celine Allard2001Eskilstuna Friidrott45:55
12 Bo Adolfsson1967IF Start46:00
13 Thomas Johansson1953Almby IK46:02
14 Malin Andersson1900Arboga46:07
15 Maria Eriksson1976Fellingsbro AIK46:34
16 Roland Eriksson1967Fellingsbro47:16
17 Carina Forsberg1969IF Göta Karlstad49:39
18 Henrik Eriksson1984IF Start50:03
19 Ulrika Evertsson1900Glanshammars IF51:38
20 Sara Karlsson1984IF Göta Karlstad52:08
21 Stefan Karlsson1900Strömtorps IK57:32
22 Rebcka Egfors1900Örebro59:37
23 Arne Evertsson1941Storådalens SK1:02:59
Mokhtar Bennis1967Örebro AIKDNS

Copyright Örebro AIK 2009